Home > Αθλητικά > Δεκαοχτώ μετάλλια κατέκτησαν οι αθλήτριες του ΣΕΡΓ Δράμας και του Ρ.Γ. Άρτεμις

Δεκαοχτώ μετάλλια κατέκτησαν οι αθλήτριες του ΣΕΡΓ Δράμας και του Ρ.Γ. Άρτεμις

Στο Πανελλήνιο Κύπελλο Αισθητικής Γυμναστικής

Δεκαοχτώ μετάλλια

κατέκτησαν οι αθλήτριες

του ΣΕΡΓ Δράμας και του Ρ.Γ. Άρτεμις

Τεράστια ήταν η επιτυχία του Σ.Ε.Ρ.Γ Δράμας στην Αισθητική Γυμναστική κατακτώντας μετάλλια στο Πανελλήνιο Κύπελλο Αισθητικής Γυμναστικής. Τα δραμινά κορίτσια κατάφεραν να διακριθούν στο 1ο Κύπελλο “Miss Daphne” και το Κύπελλο Ελλάδας 2024 Αισθητικής Ομαδικής Γυμναστικής που φιλοξενήθηκαν στο ΔΑΚ Πρέβεζας.

Με 3 ομάδες και 18 αθλήτριες έλαβε μέρος ο Δραμινος σύλλογος στο Πανελλήνιο Κύπελλο Αισθητικής Γυμναστικής και την ομάδα συνόδευαν οι προπονήτριες Αθήνα Αντωνιάδου,  Ειρήνη Παπασταφιδα και οι κριτές Ελένη Μακρή, Κερατιδου Βασιλεία, ενώ αρχηγός της αποστολής ήταν ο Κερατίδης Πολυμέρης.

Στους αγώνες πήραν μέρος 42 ομάδες και πάνω από 350 αθλήτριες με τους συνοδούς τους που κατέκλεισαν το Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης, με τον κόσμο να δίνει δυναμικό παρών στις κερκίδες καταχειροκροτώντας όλα τα προγράμματα των ομάδων.

Ο   Ρ.Γ Άρτεμις Δράμας και ο ΣΕΡΓ Δράμας  επέστρεψαν από τους αγώνες με συνολικά με 18 μετάλλια στις αποσκευές τους.

Αναλυτικά:

Δεύτερη θέση και Αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία 8-10 Short,  με τις αθλήτριες:

Κινατσίδου Χάρια, Κιπριτσή Ευγενία, Λαμπριανίδου Γρηγορία, Παναγιωτοπουλου Μυρσίνη

Προκοπιαδου Αναστασία, Σιδέρη Ίρις και Τσιμπά Μαρία.

Δεύτερη θέση και Αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία 12-14 Long Programm με τις αθλήτριες: Αθανασιάδου Χρύσα, Αντωνιάδου Σέβη, Δήμητρα Δημητριάδου, Κουφόγλου Παναγιώτα, Παπαδοπούλου Ελευθερία, Ράλλη Αναστασία και Ράλλη Χριστίνα.

Τρίτη θέση και χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία 14-16 Short με τις αθλήτριες: Μπιζάνη Δανάη, Μπανιωτη Μαρίλια, Σουσαμλή Φωτεινή και Τσέλιου Κυριακή.

«Ένα τεράστιο μπράβο στις αθλήτριές μας, που με την προσπάθεια και το πάθος τους ,μας  γέμισαν περηφάνια! Συνεχίζουμε δυναμικά, γεμάτοι όρεξη και στόχους για ακόμα περισσότερα στο μέλλον! Ευχαριστούμε από καρδιάς τους γονείς των αθλητριών μας για τη συνεχή στήριξη και εμπιστοσύνη που δείχνουν στην ομάδα μας. Συγχαρητήρια σε όλους!

και στο προπονητικό team: Ελένη Μακρή, Βασιλεία Κερατιδου, Αθήνα Αντωνιάδου , Ειρήνη Παπασταφιδα» αναφέρουν οι άνθρωποι της ομάδας.