Home > Αθλητικά > Δυο χρυσά μετάλλια για την Δραμινή  αθλήτρια Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου στο πρωτάθλημα ρόλλερσκι

Δυο χρυσά μετάλλια για την Δραμινή

αθλήτρια Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου

στο πρωτάθλημα ρόλλερσκι

Απόλυτα πετυχημένο ήταν το πανελλήνιο πρωτάθλημα θερινού σκι Αντοχής (Ρόλλερσκι) που πραγματοποιήθηκε στην Αγ. Βάρβαρα Ημαθίας στο τέλος Αυγούστου. Στις δύο ημέρες των αγώνων που ήταν παράλληλα διεθνείς και επίσημα καταχωρημένοι στο επίσημο καλεντάρι της διεθνής ομοσπονδίας (FIS) έλαβαν μέρος 40 περίπου ξένοι αθλητές από 12 χώρες. Συνολικά, έλαβαν μέρος 200 αθλητές και αθλήτριες σε δέκα αγωνίσματα.

Από ελληνικής πλευράς, η Δραμινή αθλήτρια Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου ήταν η κορυφαία αθλήτρια της διοργάνωσης, αφού κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια σε ισάριθμα αγωνίσματα, τόσο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, όσο και στο διεθνή αγώνα. Στις γυναίκες ξεχώρισε επίσης η Νεφέλη Τίτα με δύο ασημένια μετάλλια και οι Παρασκευή Λαδοπούλου και Χριστίνα Ρόζα από ένα χάλκινο. Οι Αθανάσιος Γάστης (1ος και 2ος), Τσουρέκας Νικόλαος (1ος και 3ος) και Ιωάννης Καραμίχος (2ος και 3ος) μοιράστηκαν τα μετάλλια και τις εντυπώσεις στα 16 και 10 χλμ του  πανελλήνιου πρωταθλήματος της κατηγορίας αντρών.

Στις Παιδικές ηλικίες οι Βασίλειος Τσουρέκας, Νικόλαος Φάφαλης, Βασιλική Μπίσα και Ερμιόνη Παπούλια πρώτευσαν στα ατομικά αγωνίσματα των κατηγοριών Παίδων, Παμπαίδων, Κορασίδων, Παγκορασίδων αντίστοιχα. Τέλος στο αγώνισμα του ομαδικού σπριντ των κατηγοριών Παίδων και Κορασίδων τα χρυσά μετάλλια κέρδισαν οι ΕΟΣ Μετσόβου και ΑΟ Φλώρινας. Στις δύο ημέρες των αγώνων την ΕΟΧΑ εκπροσώπησαν οι Γιώργος Νικητίδης, πρόεδρος, και Δημοσθένης Γυρούσης, αντιπρόεδρος ενώ τη διεθνή ομοσπονδία (FIS) ο πρόεδρος της επιτροπής SES, Milan Bozic.